+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda Proje hakkında bilgi proje nasıl yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Proje hakkında bilgi proje nasıl yapılır
  ben 7. sınıf öğrencisiyim ama bir türlü proje konusu bulamıyorum bu konuda bana yardımcı olur musunuz 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Proje Nasıl Yapılır?

  Bir projeyi hazırlamak için öncelikle bir konunun belirlenmesi gerekir daha sonrasında o konu hakkında bilgiler toplamak veya bilgi edinmek gerekir bu bilgileri tek bir kişiye veya tek bir kaynaktan bulmamak gerekir ayrı ayrı kaynaklardan bilgiler edinilmelidir bunları yaptıktan sonra toplamış olduğunuz bilgileri temiz bir kağıda toplamak gerekir ve projeniz hazırdır.

  Proje Nasıl Yapılır.jpg

  Proje, öğrencinin ilgisini çeken, daha çok anlatılan dersle ilgili yapılabilecek özelliğe sahip, merak uyandıran bir konu veya problemin seçilmesiyle başlar.

  Öğrenci ilgi duyduğu proje konusunun yürütülmesinde takip edeceği adımları içeren bir çalışma planı hazırlar ve öğretmenine sunar. Projesi için onay alan öğrenci faaliyetlerine ayrıntılı olarak başlar. Bu süreçte sırasıyla öğrenci aşağıdaki basamakları takip edebilir;

  Ancak eğer teknolojik bir araç geliştirilecekse, teknolojik araç geliştirme basamakları takip edilmelidir. Teknoloji tasarım döngüsü için tıklayınız.

  1) Daha önce yazılmış olan kaynakları veya yapılanları inceler. Buradaki temel amaç, proje ile ilgili bilgi ve kavramları yeterli düzeyde anlamaktır. Eğer problemin amacı teorik bilgi ve çalışma gerektiriyorsa bu bölümde daha önce bu alanda yapılan çalışmalar özetlenip, bu alanda ne yapılıp yapılmadığı derinlemesine irdelenip yazılı hale getirilir.

  2) Proje konusunu araştırılabilir bir yapıya kavuşturur. Yani projesinin amaç ve alt amaçlarını yazar.

  3) Projenin doğasına uygun bir araştırma yöntemi belirler. Örneğin projesi bir deney tasarlayıp yürütmeyi mi, döküman analizini mi yoksa bir anket çalışmasını mı gerektirecek? buna karar vermelidir. Bu süreçte aynı zamanda projesi için gerekli olan verileri ne zaman ve nasıl toplayacağını da belirtmelidir. Gözlem veya deney türü ile birlikte kullanacağı veri toplama araçlarını da belirlemelidir.

  4) Bu veri toplama araçlarını bilimsel bir yapıya kavuşturur (geçerlik ve güvenirlik kontrolü) ve bunları kullanarak verilerini toplar.

  5) Topladığı verileri belirli tablolara işler veya yazılı döküman haline getirir ve düzenler. Bazen tabloların anlaşılmasını kolaylaştırmak için onları grafiklere de dönüştürebilir.

  6) Grafiklerin veya yazılı dökümanlardaki verilerin ne anlam taşıdığını projesinde belirttiği problemleri de dikkate alarak yorumlar ve buradan bazı sonuçlara varmaya çalışır.

  7) Bu süreçte yaptıklarını, çalışma planını da dikkate alarak ayrıntılarıyla anlatan bir rapora dönüştürür. Bununla birlikte proje raporu belirli kriterler dikkate alınarak hazırlanmalıdır. Örnek bir rapor için tıklayınız.

  8) Gerekirse öğretmen sonuçlanmış projelerin öğrenciler tarafından sınıfta sunulmasını da isteyebilir. Bir çok okulumuzda projeler yıl sonunda açılan okul sergilerinde ziyaretçilere sunulmaktadır. Bu durumda, rapor poster haline dönüştürülmelidir. Örnek bir poster için tıklayınız. Standart bir değerlendirme formu ile projeler değerlendirilmeli ve başarılı projeler mutlaka ödüllendirilmelidir. Örnek bir değerlendirme ölçeği için tıklayınız.
 3. Mineli
  Devamlı Üye
  Evde Kolay Termos Yapımı

  Termos veya vakum imbiği ısı trafiğini üç şekilde durdurur.


  Evde Kolay Termos Yapımı.jpg

  1. Basitçe kapatarak ısının yayılmasını önler
  2. Şişenin içi ile dış duvar arasındaki boşluk ısının iletilmesini önler.
  3. Aynalanmış iç kaplama ışımayı yansıtır.


  Vakum üretmek zor olduğundan onun yerine köpük yalıtıcı kullanacağız ve yine aynalama yüzeyi üretimi zor olduğundan alüminyum folyo kullanacağız. Gerekli olan malzemeler aşağıdadır:


  1. Biri büyük, biri küçük iki plastik şişe (1 ve 2 litrelik şişeler olabilir)
  2. 60 cm. Uzunluğunda alimünyum folyo; bant
  3. Genişleyen yalıtım köpüğü (kapı ve penceredeki çatlakları tıkamak için kullanılan macunlardan) veya onun yerine iyi kesilmiş styrofoam köpükte kullanılabilir
  4. Seçmeli: mukavva


  Kullanılan aletler:

  1. Testere, falçata
  2. Bıçak
  3. Makas
  4. Bol miktarda paçavra ve gazete
  5. Seçmeli: Koruyucu eldivenler, gözlük ve diğer koruyucu ekipman


  Uyarı:


  1. Keskin cisimler kullanılacağından çocuklar ve dikkatsiz kişiler için uygun değildir.
  2. Macun aşırı yapışkandır, herşeye yapışır ve elbiselerinizi kirletir. Aşırı dikkatli olun ve kutunun üzerinde yazan talimatlara uyun.


  Nasıl bir araya getirilecek?


  Büyük şişenin alt ve üst kısımlarını kesin. Üst kısım atılacak, etiketler de öyle. Daha sonra Büyük şişede bıçakla küçük dairesel delikler açın.


  Küçük şişe büyüğün ağzından geçemeyeceği için büyük şişenin ağzında makaslar çizgiler açın. Ayrıca küçük şişeyi alimünyum folyo ile kaplayıp bantlayın. Kalın olmasın.  Küçük şişe büyüğün içine girdikten sonra aradaki boşluğu macun ile doldurun.


  Dışarı taşanları bant ile kapatıp kurumaya bırakın.


  Termosumuz hazır, bu aşamadan sonra şişe tabanının garip şeklini düzeltmek için daha düz bir kap kesilerek kullanılabilir.


  Kamuflaj mukavvası ile kaplarsak daha da iyi olur.
 4. Mineli
  Devamlı Üye
  Elinde eski bilgisayar malzemesi veya kolayca bulabileceğiniz malzemelerle herkesin kolaylık ile yapacağı müthiş bir lazer lamba. Malzemeler:

  Bir tane Bilgisayar fanı
  4 tane lazer ışık
  1 tane 2,5 lt pet şişe
  usb bağlantılı bir kablo ve mükemmel Usb lambası sizindir

+ Yorum Gönder


proje hakkında bilgiler,  proje hakında yazı