+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Nedir Ne Demektir Forumunda Mors alfabesi nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Mors alfabesi nedir
  Mors alfabesi nedir?

  Mors alfabesini bularak adını bu tekniğe veren Samuel Mors, 1832 yılında telgraf konusuna ilgi duyarak bu konu üzerinde çalışmaya başlamıştır. 3 yıl süren ve oldukça büyük zamanını harcadığı araştırmalarının sonucunda 1835 yılı itibarıyla mors alfabesini bulmuştur. İlerleyen 2 yıl içerisinde tüm hayatını bu uygulamanın haberleşme alanında nasıl kullanılacağını ve ne kadar yararlı olduğunu anlatmaya adayan Mors, uğraşlarının karşılığını alarak 1837 yılından resmi olarak ilk mors alfabesi kullanılarak yapılan görüşmeyi tarihe geçirdi.
 2. Zühre
  Devamlı Üye

  Mors Alfabesi

  Mors alfabesi; telgrafla mesaj alıp vermek için harflerin, rakamların ve noktalama işaretlerinin yerine geçen, nokta ile kısa çizgilerden oluşan haberleşme sistemidir. Morse (mors) Alfabesi noktalarla çizgilerden ibarettir. Bu noktaların, çizgilerin yan yana dizilmesiyle alfabenin bütün harfleri elde edilir. Örneğin, bir nokta bir çizgi (.—) A demektir. Şöylece, bütün harfler, bütün noktalamalar için noktalardan, çizgilerden meydana gelen işaretler vardır.

  Telgrafı çekecek olan memur, «maniple» adı verilen bir anahtara ya uzun, ya da kısa olarak basar. Telgrafın alındığı yerde kâğıt bir şerit dönmekte, karşısında da bir kalem bulunmaktadır. Telgrafı çeken uzun basınca, kalem bu kâğıt üzerine çizgi, kısa basınca da nokta çizer. Böylece haber bir yerden başka bir yere iletilmiş olur.

  Alfabeyi 1840′ta telgrafı icat eden ABD’li bilim adamı Samuel F. B. Morse ile asistanı Alfred Vail düzenlediler. Amerikan Mors kodu olarak bilinen bu alfabe, kullanışsız olduğundan Murray tarafından uluslararası bir Mors alfabesi geliştirildi. Sonunda 1851′de düzenlenen uluslararası bir toplantıda Mors alfabesi basitleştirildi ve C, O, R gibi yalnızca noktalardan oluşan harflerin arasına çizgiler konularak değiştirildi. Gelişen teknoloji karşısında haberleşmede giderek önemini yitiren telgrafın okunma anahtarı olan Mors alfabesi günümüzde daha çok gemilerin haberleşmesinde kullanılır

+ Yorum Gönder